New products

HAKKIMIZDA

Powerlifting’in tarihçesi: Powerlifting , 1950’lerde bir spor olarak kabul edildi. Ancak sporu tanımlayan hareketler daha önce var olmuşlardı. Bunlar, genellikle çeşitli spor kuvvetlerine ve tekniğe dayanan hareketlere ve egzersizlere (genellikle dumbbell’ler ve barbell’ler ve bazen de her ikisi de aynı anda) sahip olan “ODD LİFTS” adlı bir sporun parçasıydı.

Güç kaldırma evrimi, 1960’larda İngiltere ve ABD’de aynı anda gelişti. Ancak ülkeler arasında disiplinler konusunda bazı farklılıklar vardı.

İlk Dünya Halter Şampiyonası 1971’de York, Pennsylvania’da yapıldı ve ikinci şampiyona ertesi yıl düzenlendi. Bununla birlikte, standartlaştırılmış kuralların eksikliği nedeniyle bazı tartışmalar vardı ve IPF (International Powerlifting Federation) , katılan tüm ülkelerin uyması gereken standart bir dizi kural koymak üzere kuruldu. Önceleri powerlifting, yalnızca bir erkek sporuydu, ancak 1978’de IPF kadınlar için de yarışmalar ekledi ve powerlifting, kadın vücut geliştirme topluluğuyla çok popüler hale geldi.